Skip to main content

Hava sıcaklığının düşmesi ve kış mevsiminin kendisini göstermesi ile birlikte hamam ve kaplıca gibi sıcak su kaynaklarına olan ilgi artıyor. Bacaklarınızda varisleriniz varsa hamam ve kaplıcada zaman geçirmenin sizin için iyi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazıda kış aylarında sıcak su kaynaklarının varislerinize olan etkileri konusunda bilgiler bulabilirsiniz. 

Sıcak Su ve Varisler Arasındaki İlişki

Öncelikle, bacaklarınızın sıcak suya maruz kalması tek başına varislere yol açan bir etken değildir. Bunun yanında, zaten varisleriniz varsa sıcak suyla dolu bir küvette ya da havuzda uzun süre oturmak yakınmalarınızın kötüleşmesine yol açacaktır. Hamam ya da kaplıcada zaman geçirdiğinizde oluşan durum, yaz aylarında hava sıcaklığı yüksek iken bacaklarda şişlik, ağrı ve kramp gibi belirtilerin artmasına benzer bir durumdur.

Güneş ışınları ya da sıcak su nedeniyle vücut ısımız aşırı yükseldiğinde vücudumuz merkez ısısını düşürmek amacıyla kanı cilt yüzeyindeki toplardamarlara yönlendirilir. Cildiniz kızarır ve terleyerek vücut ısısını düşürmeye çalışırsınız. Eğer toplar damarlarınız sağlıklıysa bu sizin için bir sorun olmayacaktır. Ancak, toplar damar yetmezliği ve varisleriniz varsa cilt yüzeyinde artmış olan kan varislerinizin içinde daha fazla kan birikmesine, damarların gerilmesine ve daha görünür hale gelmelerine neden olacaktır. Bu aşırı kan zaten duvarları zayıflamış olan varisli damarlarınız için ek bir yük oluşturacaktır. Bunun yanında, sıcak su toplar damarlarınızın genişlemesine ve dolaşımın daha yavaş gerçekleşmesine yol açacaktır. Sonuçta ayaklarınızın ve ayak bileklerinizde şişlik oluşacaktır. Ayrıca, sıcak suda uzun süre kalmak bacak krampları, bacak ağrısı ve ciltte kaşıntıya da neden olabilir. 

Bu nedenlerle, varisleriniz varsa şu konularda dikkatli olmalısınız; 

  • Küvet, hamam ya da kaplıcada sıcak suda uzun süre oturmak
  • Özellikle sıcak havalarda sıcak suyla duş almak 
  • Kış aylarında evde yerden ısıtma ve ortam ısısının aşırı yüksek olması
  • Şömine, soba ya da elektrikli ısıtıcı gibi ısı kaynaklarına yakın oturmak
  • Varisli damarların bulunduğu bölgelere sıcak kompres uygulamak

Kış Aylarında Varisleriniz İçin Neler Yapabilirsiniz?

Aşırı sıcağı önleyin:

Duş ya da banyo yaparken suyun ılık olmasına ama aşırı sıcak olmamasına dikkat edin. Buna ek olarak, sıcak suda uzun süre kalmayın, kısa bir duş ya da banyo en iyisidir. Evinizin içinin de konforlu olmasına ama aşırı sıcak olmamasına dikkat edin. 

Yeterince sıvı alın:

Yaz ya da kış mevsimi de olsa yeterince su içmek önemlidir. Bolca su içmek bacak kramplarını önler ve sağlıklı dolaşımı destekler.

Egzersiz yapın:

Sıcak banyo küvetinde uzun süre kalmak yerine egzersiz ile bacak toplar damarlarınıza bir iyilik yapın. Baldır kaslarınızı çalıştıracak bisiklet, yürüyüş ya da yüzme sporları toplar damarlardaki kan dolaşımını destekler. 

Varis tedavinizi ertelemeyin:

Bacaklarınızdaki varislerinizin tedavisi için en uygun zaman sonbahar ve kış mevsimleridir. Günümüzde varisler ağrısız, aynı gün taburcu olabileceğiniz, en kısa sürede günlük rutin aktiviteleriniz ve işinize geri dönebileceğiniz ve oldukça iyi estetik sonuçların elde edilebildiği modern yöntemler ile tedavi edilmektedir. 

Sonuç olarak, varisleriniz varsa hamam ve kaplıca gibi sıcak su kaynaklarında zaman geçirmek bacak ağrısı ve şişlik gibi yakınmalarınızın kötüleşmesine neden olur. Varislerinizden size uygun bir tedavi planı ile kurtulduktan sonra bir spa merkezinde rahatlatıcı ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.